دسته‌بندی نشده

علت خالی کردن ترمز

ممکن است در هنگام رانندگی به طور ناگهانی متوجه شوید که ترمز خودروی شما دیگر کار نمی‌کند. این وضعیت بسیار خطرناکی است چراکه هر چقدر پدال ترمز را فشار دهید؛ نتیجه‌­ای نخواهید گرفت. اصطلاحا به این مشکل، خالی کردن ترمز گفته می‌شود. اگر خودروی شما در زمان رانندگی، ترمز خالی کند؛ می‌تواند منجر به تصادف، واژگونی خودرو یا بروز حوادث ناگواری شود که در بسیاری از موارد جبران ناپذیر هستند. خالی شدن ترمز می‌تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد که با شناخت علت­‌های بروز و راه‌های جلوگیری آن، می‌توان مانع از وقوع چنین اتفاقات ناخوشایندی شد. در این مقاله، علت‌های خالی کردن لنت ترمز و اقدامات مهم پس از آن را بررسی کرده و راهکارهای جلوگیری از آن را بیان می‌کنیم.

خالی شدن ترمز به چه معناست؟

ترمز خودرو یکی از اصلی‌­ترین قطعات آن است و عملکرد سیستم ترمز به شکل صحیح، از مهم‌ترین بخش‌های امنیتی خودرو به شمار می‌رود. بدیهی است زمانی که پدال ترمز را فشار دهید از سرعت ماشین کم شود؛ اما اگر این اتفاق نیفتد چه پیش خواهد آمد؟ پدال ترمز باید در حد نرمالی سفت باشد تا با اعمال کوچک‌ترین فشاری، از سرعت و شتاب خودرو کم کند؛ اما اگر نتواند این کار را انجام دهد؛ نرم می‌شود و هرچه پایین ‌رود نتیجه‌­ای نمی‌دهد. منظور از خالی شدن ترمز این است که سیستم ترمز خودرو به دلایل مختلفی از کار ­افتاده و نمی‌تواند خودرو را متوقف کند.

دلایل خالی کردن ترمز

پدال ترمز می‌تواند به خاطر دلایل متفاوتی خالی شود. شاید چشم بستن بر روی مشکلات دیگر خودرو، ضرر چندانی نرساند اما چشم‌پوشی از مشکلات سیستم ترمز، ریسک بالایی به همراه دارد. اگر مشاهده کردید که در هنگام ترمزگیری، پدال ترمز نرم‌تر شده و یا به زمین می­افتد، منتظر خالی کردن ترمز خودرو باشید. در ادامه به دلایل اصلی بروز این مشکل پرداخته شده است.

آسیب دیدن کالیپرهای ترمز

کالیپرهای ترمز می‌توانند بر اثر خوردگی، سبب نشت مایع ترمز شوند. اگر کالیپر ترمز آسیب ببیند و نشتی داشته باشد؛ می‌تواند باعث شود که پدال ترمز به شدت پایین بیاید و ترمزگیری به خوبی انجام نشود.

نشتی مایع ترمز

یکی از رایج‌­ترین دلایلی که سبب خالی شدن ترمز می‌شود؛ نشت مایع یا همان روغن ترمز است. این نشتی اغلب به دلیل زنگ‌­زدگی اتصالات قطعات سیستم ترمز اتفاق می­افتد. اگر در زیر خودروی خود، مایع یا روغن ترمز مشاهده کردید؛ بهتر است برای نشتی روغن، سریعا اقدام کنید. هنگامی که با وجود نشت مایع ترمز، پدال ترمز را فشار می‌دهید؛ روغن ترمز بیرون می‌ریزد و زمانی که پا را از روی پدال برمی‌دارید؛ به جای روغن، هوا به داخل سیستم ترمز مکیده می‌شود. بروز این شرایط موجب خلل در عملکرد درست ترمز می‌شود.

فرسوده شدن سیلندر اصلی

سیلندر اصلی به عنوان قلب سیستم ترمز، وظایف مهمی را برعهده دارد. این قطعه، مایع ترمز را نگه می‌دارد؛ فشار هیدرولیک ایجاد می‌کند و آن را به ترمزهای جلو و عقب خودرو اعمال می‌کند. زمانی که سیلندر اصلی فرسوده شود؛ می‌تواند دو نوع نشتی ایجاد کند: نشتی خارجی روغن ترمز و نشتی داخلی که از کاسه نمد پیستون آسیب­دیده، نشات می‌گیرد. هر دو نوع نشتی سیلندر، فشار هیدرولیک به ترمزها را کاهش می‌دهند و سبب خالی کردن ترمز می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *